Category Archives: FEDO Zlín

Festival dechových orchestrů Zlín

20. ročník FEDO ve Zlíně se neuskuteční

20. ročník festivalu velkých dechových orchestrů a folklorních souborů ve Zlíně se neuskuteční. Ve dnech 20. až 23. srpna se měl ve Zlíně a okolí uskutečnit již 20. ročník mezinárodního festivalu velkých dechových orchestrů a folklorních souborů FEDO 2020. Vzhledem k jubilejnímu ročníku měli pořadatelé snahu předvést pro diváky zajímavou podívanou. Poprvé se podařilo se […]

Read More

Program FEDO Zlín 2016

Čas se nachýlil, přípravy vrcholí, hosté potvrdili účast a abyste věděli, na co se máte v září těšit, je zde předběžný program festivalu. Vystoupení budou probíhat nejen na náměstí Míru, ale i za Klubem 204 (bývalá knihovna) a dostane se i na příznivce dobré hudby ve Fryštáku a v Luhačovicích. Program ke stažení zde Plakát […]

Read More

FEDO 2012 – aktuality

Letos se koná již 16. ročník festivalu ojedinělého tím, že se na něm setkávají jak dechové, tak i folklorní soubory. Tematicky jsme jednotlivé hlavní koncerty věnovali osobnostem, které v tomto roce dosáhli životního jubilea. V pátek to bude koncert věnovaný 175. výročí narození Františka Bartoše a v sobotu bude koncert věnován 110. výročí narození skladatelů Karla Vacka, Jaromíra Vejvody a Josefa Poncara.

Přes nadále omezované finanční prostředky se i letos podařilo zajistit atraktivní soubory. V tomto ročníku se poprvé festivalu zúčastní soubor nepocházející z Evropy. Jedná se o dobrý indonéský folklorní soubor studentů a lektorů z university v Jakartě. Jeho hudba a zejména tance přinesou pro nás exotickou podívanou. Pro folkloristy bude jistě svátkem vystoupení našeho prakticky jediného profesionálního folklorního souboru Ondráš z Brna. Tento soubor vystoupí na zahajovacím koncertu ve čtvrtek ve čtvrtek 23. 8. 2012.
Pokud jde o dechové soubory i letos bude atraktivní podívaná. Na rozdíl od minulého ročníku přivezou prakticky všechny dechové soubory skupiny mažoretek. Atraktivní bude též německá dechovky v typických německých krojích.

Novinkou festivalu je vystoupení dvou dechových souborů se spíše tanečně velkokapelovým obsazením, hrajícím moderní muziku. Tato skutečnost by měla zaujmout i mladší generaci, neholdující klasické dechovce. Další novinkou jsou mimo tradiční zábavu na náměstí, večerní programy na nádvoří zlínského zámku. Jeden, páteční, bude probíhat jako beseda u cimbálu a druhý, sobotní se bude věnovat moderní hudbě, jazzu apod.

Teď trochu statistiky:
Festivalu se účastní 6 zahraničních a 22 tuzemských souborů.
Na osoby to bude 245 zahraničních a 484 tuzemských účastníků.
Celkem na zlínském festivalu bude vystupovat 729 účinkujících.

Při takovém počtu souborů a účinkujících jsou změny vyhrazeny. Na poslední chvíli svou účast, bohužel, odřekl soubor z Makedonie.

Ke stažení: FEDO 2012 – oficiální brožura

Read More