Jaroslav Bílý zemřel

15. května 1935 – 16. července 2010

Vzpomínka na Jaroslava Bílého

Když mne koncem roku 2008 vyzval Jaroslav, abychom začali připravovat další ročník festivalu, rád jsem s tím souhlasil, protože jsem předpokládal, že jako vždy svým nezměrným úsilím bude hlavním iniciátorem a tahounem a my ostatní mu budeme sekundovat. Bohužel ve finále nám letos jeho síly chyběly a program festivalu se koná bez jeho účasti.

Chtěl bych připomenout jeho výraznou osobnost, která se nezapomenutelně zapsala do historie festivalu, našeho orchestru i hudebního života ve Zlíně i v celé České republice.


Po základních hudebních znalostech , které získal v rodině, absolvoval vojenskou hudební školu a následně působil nejprve jako hudebník a později jako dirigent různých vojenských orchestrů.
Významným obdobím bylo jeho působení ve Štětí, kde se ujal místního dechového orchestru a přivedl jej k řadě úspěchů doma i v zahraničí. Zde se také projevil jeho organizační talent při založení tradice festivalu dechových hudeb, které tam pokračují dodnes. Ve Štětí také založil prakticky první skupinu mažoretek v republice, v té době věc nevídanou. Když jsme se s našim zlínským dechovým orchestrem letos v červnu zúčastnili festivalu ve Štětí, byli jsme svědky jak se řada lidí k Jaroslavovi hlásila a byli na svá setkání hrdí. Jeho zásluhy byly na tomto festivalu oceněny udělením čestného občanství.

V roce 1977, kdy se Jaroslav Bílý přestěhoval do Zlína, aby se ujal zdejšího velkého dechového orchestru, nastala i tady doba jeho rozmachu. Mimo předpokládaného dirigentského působení zde dále rozvíjel své skladatelské a aranžérské umění. Zasáhl značně do repertoáru orchestru a svými skladbami a aranžemi šitými přímo „na tělo“ značně zatraktivnil náš repertoár. Rozvinul své organizační schopnosti a za jeho působení orchestr rozšířil svou koncertní činnost na celou Evropu. Prakticky každý rok připravil a zajistil koncertní turné, na kterém jsme sklízeli řadu úspěchů jak na běžných koncertních vystoupeních, tak i na soutěžních přehlídkách. K nejvýznamnějším patřil vítězství na mezinárodních soutěžích v holandském Kerkrade, francouzské Vichy, nebo Ostravě.

Spolu s Annamarií Mědílkovou založil ve Zlíně mažoretky a od roku 1982 i mezinárodní festival dechových orchestrů a folklorních souborů, který se letos dočkal již 15. ročníku.

Jaroslav Bílý připravil koncepci tohoto ročníku FEDO a zkontaktoval i zahraniční soubory. My ostatní jsme mohli vstoupit do jím vytvořených kolejí a realizovat jeho myšlenky. V dalších letech bude jen na nás, abychom jím započaté dílo rozvíjeli a připravili i v dalších ročnících pro diváky i účinkující atraktivní podívanou a pěkné zážitky.

Při tomto festivalu budu však v duchu stále vidět Jardu, jak neustále sleduje dění a dává pokyny, jak si v každé situaci poradit, což pro něj nebyl problém. Bude nám tady chybět.

Ivan Šoukal, předseda festivalového výboru a člen VDO Zlín.