20. ročník FEDO ve Zlíně se neuskuteční

Image00001

20. ročník festivalu velkých dechových orchestrů a folklorních souborů ve Zlíně se neuskuteční.

Ve dnech 20. až 23. srpna se měl ve Zlíně a okolí uskutečnit již 20. ročník mezinárodního festivalu velkých dechových orchestrů a folklorních souborů FEDO 2020. Vzhledem k jubilejnímu ročníku měli pořadatelé snahu předvést pro diváky zajímavou podívanou.

Poprvé se podařilo se zajistit atraktivní soubor trubačů a bubeníků „Císařské gardy“ z Francie, účast slíbil dechový orchestr ze švýcarského Mohlinu, který je pro zlínské obyvatele zajímavý tím, že ve městě měla firma Baťa svůj obuvnický závod. Dále byla slíbena účast výborných kapel z Maďarska a Slovenska.

Ze zahraničních folklorních souborů slíbili účast exotičtí Indonésané. Temperamentní balkánský folklor chtěli předvést Bulhaři a pro nás vždy atraktivní Slováci z Trnavy.

Mimo to se měly festivalu zúčastnit další dechové a folklorní soubory tuzemské, včetně všech souborů zlínských.
Ještě v únoru vypadalo vše nadějně. I po vypuknutí epidemie koronaviru jsme byli přesvědčeni, že se festival podaří uskutečnit i s případným omezením. Postupně ale docházelo k odhlašování souborů z různých důvodů. S bezpečností a dopravou měli problémy Indonésané. Další soubory se cítily rizikovou skupinou a dokonce někteří členové francouzského souboru nemocí Covid onemocněli a ostatní nechtěli riskovat.

Po zvážení všech okolností se přípravný výbor rozhodl letošní ročních festivalu neuskutečnit. Případná realizace by byla obtížná a výsledek by nemohl odpovídat doposud nastavené úrovni.

Věříme, že v dalším ročníku festivalu, který by se měl konat v roce 2022 připravíme zlínským divákům opět atraktivní zážitky.